Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı
22 Haziran 2024

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Subhaneke Duasının Önemi ve Anlamı

Sübhâneke duası, Kur'an-ı Kerim'de yer almamasına rağmen, Peygamber Efendimiz (S.A.V.) tarafından bizlere öğretilmiş bir sünnettir. Bu dua, namazın başlangıcında Allah'a olan bağlılığımızı ve O'na duyduğumuz saygıyı ifade etmek amacıyla okunur. Namazda okunan sureler ve dualar, Allah ile kul arasındaki derin ve sonsuz muhabbetin, huzur dolu sohbetin ifadesidir. Namaz kılan kişi, bu sureleri ve duaları okurken Allah'a kavuşma ve O'nunla bütünleşme duygusunu yaşar.

Sübhâneke Duasının Anlamı

Sübhâneke duasında namaz kılan kişi, "Allah'ı hamd, övgü, şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum." dediğinde Rabbi, O'na "Ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın arasına katıyorum. Bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin, ey kulum, iki cihanda dereceni yüceltiyorum." müjdesini verir.

"Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür." (Ve Tebarekesmük ve Teâlâ ceddük) dediğinde Rabbi, "Senin adını ve şanını iki cihanda maddi ve manevi alanda yücelteceğim." müjdesini sunar. Bu niyaz, bize Kevser Suresi'ni hatırlatır. Müşrikler Peygamber Efendimize "Sen öleceksin, senin adın, şanın, şöhretin seninle beraber yok olacak, soyu kesik Muhammed!" diye sataşırlarken Rabbi, Resulüne "Adı şanı yok olacak sana kin tutandır, Ey Muhammed." (Kevser 108/3) diyerek O'na destek oluyordu.

İşte biz de Rabbimizi "Senin adın ne yücedir, Sen'in şanın ne büyüktür." diye yücelttiğimizde Kevser Suresi'nde Rabbimizin Rasulü'ne verdiği müjde bizim için de geçerli olabilir. Rabbimizin adını ve şanını yüceltirken bizler de iki cihanda adımızın ve şanımızın hiç unutulmayıp dostlar ve övülmüşler kervanında ölümsüz bir kul olma şerefine nail oluruz. Bir insanın namazı, iki cihanda amel defterini kapatmayacak en büyük mucizedir.

Namaz kılan insan, "Senden başka ibadet edecek yoktur." (Ve la ilâhe ğayruk) dediğinde kul, Rabbine "Rabbim, ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgi, şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim Sensin." diye niyazda bulunur. Rabbi, kulunun bu niyazına karşılık "Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların arasında dostluk ve rıza makamına erdireceğim. 'Ey huzura ermiş nefis, Rabb'inden razı olmuş ve razı olunmuş olarak Rabb'ine dön, iyi kullarımın arasına gir cennetime.' (Fecr 27-30) ayetindeki müjdeyi sunacağım." der.

Subhaneke Duasının Okunduğu Yerler

  • Her namazın ilk rek'atinde iftitah tekbirinden sonra,
  • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca Fatiha'dan önce,
  • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca Fatiha'dan önce,
  • Teravih namazı dört rek'atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek'ate kalkıldığı zaman Fatiha'dan önce,
  • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra.

Sübhâneke duasını okumakla, Allah'a olan sevgimizi, saygımızı ve O'na olan bağlılığımızı dile getirmiş oluruz. Yaratılmış varlıkları gözümüzde büyütmek yerine, Allah'ın övgüye en layık varlık olduğunu, çünkü diğer bütün varlıkların ancak Allah'ın yaratmasıyla var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluruz.

Sübhâneke Duasının Okunuşu ve Anlamı

Sübhâneke Okunuşu:

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (Ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük

Sübhâneke Anlamı:

Allah'ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

* Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki "Ve celle senâük" cümlesi ile okunur.

Sübhaneke Yorumları

soru

hızlı hamza

11 Mayıs 2024 Cumartesi

bazı tefsirlerde son ayetinde senden başka TANRI yoktur der tam anlamı nedir

Cevap yaz
cevap

Admin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Kur'an'da yer alan "senden başka Tanrı yoktur" ifadesi, Allah'ın birliğini ve tekliğini vurgular. Bu, İslam'ın temel inançlarından biri olan tevhid inancını ifade eder; yani Allah'tan başka tapılacak, ibadet edilecek hiçbir ilah olmadığını belirtir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Fazileti

Sübhaneke Fazileti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur

Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur

Sübhaneke Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Oku

Sübhaneke Oku

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı