Sübhaneke İniş Sebebi
20 Haziran 2024

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhâneke İniş Sebebi

Hz. Adem (AS) cennette Allah'ın yasakladığı meyveyi yedikten sonra yeryüzüne inince, cennetin yaşam şartları ile dünyanın yaşam şartları arasındaki inanılmaz farkı görünce dünya yaşamında oldukça zorlanmıştır. Bunun üzerine işlediği günahtan ötürü Allah'tan özür dilemek, tövbe etmek istemiştir. İşte hem dünyadaki zorluklar karşısında Allah'tan yardım dilemek hem de tövbe etmek için ellerini açıp dua etme ihtiyacı hissedince, Allah onu başıboş bırakmamış, merhamet etmiş ve elinden tutarak Sübhâneke duasını öğretmiştir.

Sübhâneke duası, namaz surelerinin ilkidir ve namaza başlayınca tekbirden sonra okuduğumuz ilk duadır. Her hayırlı işe başlamadan önce besmele çekeriz ve namazda Fatiha Suresi'ni de okumadan önce besmele çekeriz. Fakat namazda Sübhâneke duası besmeleden bile önce okunmaktadır. Demek ki besmelenin bile önüne geçen bu duayı çok iyi tanımamız ve bilmemiz gerekmektedir.

Hz. Adem ve Havva cennette Allah'a karşı işledikleri günahtan yine Allah'ın onlara öğretmiş olduğu Sübhâneke duası sayesinde arınmışlar ve kurtulmuşlardır. Öyleyse bu dua insanoğlunun yeryüzünde ettiği ilk duadır ve belki de namazda ilk okunan dua olmasının hikmeti de budur. Kur'an-ı Kerim'de Sübhâneke duası tam olarak geçen bir ayet değildir fakat duayı oluşturan kelimeler parça parça ayetler içerisinde zikredilir. Yine Kur'an-ı Kerim'de insanların cennete girince Allah'a teşekkür ve şükür makamında ilk söyleyecekleri söz bu duanın "Sübhânek'allahümme" olacağı anlatılır. Demek ki cennetten çıkan Adem (AS)'ın ilk sözü Sübhâneke olduğu gibi cennete giren insanların da ilk sözü Sübhâneke olacaktır. Sübhâneke duası cennetin anahtarı mübarek bir duadır.

Sübhâneke Duasının Okunuşu

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve Teâlâ ceddük (Ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük.
  • Cenaze namazlarında parantez içindeki "Ve celle senâük" cümlesi ile okunur.
Anlamı

Ey Allah'ım! Sen noksan sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Sübhâneke Duasının Okunduğu Yerler
  • Bütün namazların ilk rek'atinde Fatiha Suresinden önce okunur.
  • Cenaze namazında "Ve celle senâük" ayeti ile birinci tekbirden sonra okunur.
  • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce okunur.
  • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce okunur.
  • Teravih namazında ise dört rek'atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek'ate kalkıldığı zaman fatihadan önce okunur.
Sübhâneke duasını okumakla Allah'a olan bağlılığımızı ve O'na olan sevgimizi dile getirmiş oluruz. Yaratılmış varlıkları gözümüzde büyütmektense Allah'ın övgüye en layık varlık olduğunu ve diğer bütün varlıkların sadece Allah'ın yaratmasıyla var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluruz.

Sübhaneke İniş Sebebi Yorumları

soru

isa

08 Nisan 2024 Pazartesi

insan sözüdür demissin insana kim ögretti hersey aziz ve celil olan Allaha c.c. aittir. Hüküm ve hikmet sahibi yalniz odur.

Cevap yaz
cevap

Esmahan

08 Nisan 2024 Pazartesi

İnsana bilmediğini öğretti (Alak/5) Rabbimizde ayeti kerimesinde buyurduğu gibi insana verilen bilgide Rabbindendir. Ancak insanın söylediği söz ayet değildir. Ayeti Kerimeler sadece Kuran-ı Kerimde yazar ve Rabbimizin doğrudan sözleridir. Bu sebeple Sübhaneke için kelimeleri Kuran-ı Kerimde geçse de toplamı insan sözüdür denmiştir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sübhaneke Oku

Sübhaneke Oku

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke Duaları Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duaları Okunuşu ve Anlamı