Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Oku, Sübhaneke duası Kur'an'ı Kerim'de yer almamasına rağmen, Peygamber Efendimiz (Sav)'in bizlere ilettiği sünnetler arasında yer almaktadır. Dua amacıyla okunmaktadır. Namaz içerisindeki sure ve dualar Allah ile kul arasında bulunan sonsuz ve sınırsız muhabbettir; huzur dolu bir sohbettir. Sureleri ve duaları okur iken namaz kılan kimse, Allah'a kavuşma ve O'nun ile bütünleşme duygusu yaşar.

Sübhaneke duasında namaz kılan kimse, “Allah'ı övgü, şükür, hamd ve takdir ile tesbih ediyorum. ' Dediği zaman Allah, O'na ‘Ben de seni övgü, takdir, hamd ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın arasına katıyorum. Bana dost olan ve övülmüş olan kullarım ile senin ey kulum, iki dünyada da dereceni yükseltiyorum. ' müjdesini vermektediir.
“Senin ismin ne kadar yücedir, Senin şanın ne denli büyüktür. ” (Ve Tebareke's-müke ve Teâlâ ceddüke) dediği zaman Allah O'na ‘Senin adını ve şanını iki dünyada da maddi ve manevi alanda yücelteceğim. ' müjdesini vermektedir. Bu dilek bize Kevser Suresi'ni hatırlatmaktadır. Müşrikler Peygamber Efendimize ‘Sen öleceksin. Senin şanın, adın, şöhretin seninle birlikte yok olacaktır, soyu kesik Muhammed!' diye sataşırken Rabbi, Resulüne“Adı şanı yok olacak olan kimse Sana kin tutandır, Ey Muhammed. ' (Kevser 108/3) diyerek O'na destek oluyordu.

İşte biz de Rabbimizi ‘'Senin adın ne kadar yücedir, Sen'in şanın ne kadar büyüktür. ' diye yücelttiğimiz zamanda Kevser Suresinde Rabbimizin Rasulü'ne verdiği müjde bizim için de geçerli olarak sayılabilecektir. Rabbimizin şanını ve adını yüceltir iken, bizlerde iki dünyada adımızın ve şanımızın hiç unutulmadan dostların ve övülmüşlerin kervanı içerisinde ölümsüz bir kul olma şerefine sahip olabiliriz. Bir insanın namazı her iki dünyada da amel defterini kapatamayacak olan en büyük mucizedir.

Namaz kılan kişi, “Senden hariç ibadet edecek kimse yoktur. ' (Vela ilahe ğayruk) dediği zaman kul Rabbine“Rabbim sana ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgi, şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim sen olacaksın. ' diye dilekte bulunur. Rabbi kulunun bu duasına karşılık ‘'Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların içerisine dostluk ve rıza makamlarına yükselteceğim. ' “Ey huzura ermiş olan nefis, Rabb'inden razı olmuş ve razı olunmuş bir şekilde Rabb'ine dön iyi kullarım ile gir cennetime. ' (Fecr 27-30)ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım. ”der.

Sübhaneke duasının okunulduğu yerlere gelince
  • Her bir namazın ilk rekâtındaki iftitah tekbirinin hemen sonrası,
  • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rekâta kalkıldığında Fatiha suresinden önce,
  • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekâta kalkıldığında Fatiha suresi öncesi,
  • Teravih namazı dört rekâtta bir selâm verilerek kılınıyor ise üçüncü rekâta kalkıldığı vakit Fatiha'dan önce.
  • Cenaze namazının ilk tekbirinden sonra.
Sübhaneke duasını okumak ile, Allah'a olan saygımızı, sevgimizi, Allah'a olan bağlılığımızı dile getirmiş oluruz; yaratılmış olan varlıkları gözümüzde büyültmekten çok, Allah'ın övgüye en çok layık olan varlık olduğunu, çünkü diğer bütün varlıkların ancak Allah'ın yaratması ile var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluyoruz. Sübhaneke duasının okunuşunu Türkçesi ve anlamı ile belirtmemiz gerekirse;

Sübhaneke Duası Okunuşu

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (Ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük

Allah'ım! Sen eksik sıfatlardan noksan ve uzaksın. Seni daima bütün kusurlardan uzak tutar ve överim. Senin adın en yücedir. Varlığın her şeyin üzerindedir. Senden başka hiçbir ilah yoktur.

Sübhaneke Duası Anlamı

Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük”cümlesi ile okunmaktadır.

Sübhaneke Duası Oku Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sübhaneke Suresi Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Suresi Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Meali

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Fazileti

Sübhaneke Fazileti