Sübhaneke Fazileti
15 Mayıs 2024

Sübhaneke Fazileti

Sübhaneke Fazileti: Her hayırlı işe nasıl besmele ile başlıyorsak, namazda okuduğumuz duaların ilk baş olan sübhaneke duası da namaza başlayınca tekbirden sonra okunan ilk duadır. Sübhaneke duasının önce Arapçasını ve anlamını bilmemiz gerekmektedir.

Arapçası: Sübhanekellahümme ve bi hamdik ve tebare kesmük ve Teâlâ ceddük (Ve celle senaük) ve la ilahe gayrük.

Anlamı: Allah'ım! Sen noksan sıfatlardan uzak ve paksın. Seni daima böyle över ve tenzih ederim. Mübarektir senin adın. Her şeyden üstündür varlığın. Hiçbir ilah yoktur senden başka.

Namaza başlarken Fatiha suresini okumadan önce Besmele çekeriz. Dikkatinizi çekerim ki, namaza ilk başlarken okuduğumuz besmeleden bile önce sübhaneke duasıdır. Öyleyse besmelenin bile önüne geçen bu sübhaneke duasının fazileti, hikmeti ne kadar büyüktür. Sübhaneke duasını okuyarak Allahü Teâlâ'ya olan sevgimizi, saygımızı ve ona ne derece bağlı olduğumuzu göstermenin en güzel yoludur. Sübhaneke duası Kur'an'ı Kerim'de başından sonuna kadar tam olarak geçen bir cümle bir ayet değildir. Sübhaneke duasını oluşturan cümleler parça parça ayetler içinde zikredilir ve Hz. Adem'e aittir. Hz. Adem'e sübhaneke duasını Allah-u Teâlâ bizzat kendisi öğretmiştir. Sübhaneke duası Allah-u Teâlâ'nın bizzat kendi sözüdür.

Bir rivayete göre Hz. Adem ve Hz. Havva validemiz cennette Allah-u Teâlâ'ya karşı yaptıkları hatadan dolayı af edilmek istemişler. Bu esnada Hz. Adem ile Hz. Havva da Allah-u Teâlâ'nın onlara öğrettiği sübhaneke duası sayesinde arınmışlar, kurtulmuşlar. Sübhaneke duası yeryüzünde insanoğlunun ilk okuduğu dualardan biridir. Bu yüzden namazda ilk önce okunan dua olmasının hikmet ve faziletlerinden birisi de budur.

Sübhaneke duası, kişinin günde 5 vakit kılmış olduğu namazlarda her namazın ilk rekâtlarında İftitah tekbirinden sonra okunur. İkindi namazının sünnetinde üçüncü rekâta kalkınca Fatiha'dan önce okunur. Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekâta kalkınca Fatiha'dan önce okunur. Teravih namazı dört rekâtta bir selam verilerek kılınıyorsa eğer, üçüncü rekâta kalkıldığı zaman Fatiha'dan önce okunur. Cenaze namazında birinci tekbirden hemen sonra Sübhaneke duası okunur.

Nefis ve şeytana karşı namaz kılacak bir kişi nefsine ve vesveseye yenik düşeceği zaman, işte sübhaneke duası bu devrede Elmas bir kılıç misali, ejderhalaşmış, ibadetin samimiyetini, ibadet ruhunu yutmaya çalışan bu fitnenin başını gövdesinden ayırarak ibadetin feyzini, ihlas ve faziletini korumuş olur. Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasındaki sınırsız muhabbet ve huzur dolu bir sohbettir. Namaz kılan kişi namazda okuduğu sure ve dualarla Allah'a kavuşma duygusunu yaşar.

Kur'an'ı Kerimde insanların cennete girince Allah-u Teâlâ'ya şükür ve teşekkür olarak ilk söyleyecekleri dua Sübhanek'allahümme olacağı anlatılır. İnşallah bizlerde bu sevaba nail olan ümmetlerden oluruz. AMİN

Sübhaneke Fazileti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Oku

Sübhaneke Oku

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Suresi Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Suresi Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Anlamı Sübhaneke Türkçe Anlamı

Sübhaneke Anlamı Sübhaneke Türkçe Anlamı

Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur

Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı