Sübhaneke Duaları Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Sübhaneke Duaları Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke duaları, namaz dualarında okunan Sübhaneke duaları, bilindiği üzere namaza başlayınca tekbirden sonra okunulan ilk duadır. Her hayırlı işlere Besmele ile başlanması gerektiğini biliyoruz. Bundan nedenle de namazda Fatiha Suresini okumadan önce ilk olarak Besmele çekiyoruz. Fakat namazda Sübhaneke duaları Besmele'den bile önce yani besmelesiz okunmaktadır. Öyle ise Besmelenin bile önüne geçen bu duayı iyi tanımamız gerekmektedir.

Sübhaneke duaları başından sonuna kadar Kur'an'ı Kerim'de tam olarak geçen bir cümle, yani bir ayet halinde bulunmamaktadır. Fakat sübhaneke dualarını oluşturan kelimeler parça parça olarak ayetler içerisinde zikredilir. Peygamber Efendimiz (S. A. V) sübhaneke dualarını bizlere iletmiş olduğu sünnetler arasında sayılmaktadır. Yani dua maksadı ile okunur. Namazda bulunan sureler ve dualar Allah ile kul arasında sınırsız ve sonsuz muhabbettir, huzur ile dolu sohbettir. Namaz kılan bir kimse sureleri ve duaları okurken, Allah ile bütünleşme ve O'na kavuşma duygusunu yaşar.

Sübhaneke Duaları Nasıl Oluşmuştur

Rivayetlere göre Sübhaneke dualarını oluşturan cümleler Hz. Adem'e aittir. Hz. Adem'e de bizzat Allah-u Teâlâ tarafından öğretilmiştir. Yani sübhaneke duaları Allah'ın sözüdür ancak Kur'an'ı Kerim'de geçen ayet değildir. Hz. Adem Allah'ın yasakladığı cennetteki meyveyi yiyip yeryüzüne inince, dünyanın yaşama şartları ile cennetin yaşama şartları arasında bulunan korkunç fark karşısında elbette ki zorlanmıştır ve de işlediği bu hatadan dolayı da tövbe etmek ve Allah'tan özür dilemek istemiştir. İşte bu dünyada karşılaşmış olduğu birtakım zorluklar karşısında Allah'tan Yardım dilemek ve tövbe etmek üzere ellerini açıp dua etmeye başlamıştır. Rabbi de onu başıboş bırakmayarak, tabiri caizse yeryüzüne indirip ona ceza vermiş hem de Hz. Adem'i affetmek için yine elinden tutarak yardımcı olmuştur.

Sübhaneke duaları ile namaz kılan kişi, “Allah'a övgü, hamd, takdir ve şükür içerisinde tesbih ediyorum. ' dediğinde Rabbi, O'na ‘Ben de seni övgü, hamd, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş olan kullarımın içine katıyorum. Bana dost olan ve övülmüş kullarım ile seninde ey kulum, iki cihanda da dereceni yükseltiyorum. ' müjdesini verir.
"Senin şanın ne büyüktür, Senin adın ne yücedir. " dediğinde Allah O'na Senin şanını ve adını iki cihanda da manevi ve maddi olanda yücelteceğim, müjdesini sunmaktadır. Bu niyaz bizlere Kevser Suresini hatırlatmaktadır. Müşrikler Peygamber Efendimiz (S. A. V)'e "Sen öleceksin Senin şanın, adın şöhretin Seninle beraber yok olacak, soyu kesik Muhammed!" diye sataşırken Allah-u Teala, Resulüne "Adı, şanı yok olacaktır, Sana kin tutan Ey Muhammed. " (Kevser) diyerek O'na destek olmuştur.

Sübhaneke Duaları Nerelerde Okunmalı
  • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra sübhaneke duaları okunmalıdır
  • Her namazın ilk rekâtında iftitah tekbirinden sonra sübhaneke duaları okunmalıdır.
  • İkindi namazının sünnetinde ve üçüncü rekâta kalkarken fatiha suresinden önce okunmalıdır.
  • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekâta kalkınca fatiha suresinden hemen önce sübhaneke duaları okunmalıdır.
  • Teravih namazı dört rekâtta bir selam verilerek kılınıyor ise üçüncü rekâta kalkıldığı zaman yine fatihadan önce sübhaneke duaları okunmalıdır.
Sübhaneke dualarını okumakla beraber, Allah'a olan saygımızı, sevgimizi, O'na olan bağlılığımızı dile getirmiş oluruz. Yaratılmış olan varlıkları gözümüzde büyütmekten ziyade Allah'ın övgüye en layık varlık olduğunu biliriz. Çünkü diğer bütün varlıkların ancak Allah'ın yaratması ile var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluruz.

Sübhaneke Duaları Okunuşu

Sübhanekellâhümme ve bi hamdik ve tebâre kesmük ve teâlâ ceddük (Ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük.

Not: Sübhaneke duaları, cenaze namazlarında parantez içindeki “Ve celle senâük”kelimesi ile okunur.

Sübhaneke Duaları Anlamı

Allah'ım! Sen eksik sıfatlardan uzak ve paksın. Seni daima böyle över ve tenzih ederim. Senin adın mübarektir. Varlığın ise her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Sübhaneke Duaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Fazileti

Sübhaneke Fazileti

Sübhaneke Oku

Sübhaneke Oku