subhaneke.gen.tr https://www.subhaneke.gen.tr Sübhaneke, Meali ve Tefsiri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, subhaneke.gen.tr Sun, 16 Jun 2013 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sübhaneke Suresi https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-suresi.html Tue, 04 Dec 2018 14:02:58 +0000 Sübhaneke Suresi: öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Süphaneke sure veya  Ayet değildir. Ancak Kuran-ı Kerim’de baştan sona kadar cümle halinde geçmekte ve Namaz duaları arasında ilk sırada yer alan bir duadır. Sübhaneke Suresi: öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Süphaneke sure veya  Ayet değildir. Ancak Kuran-ı Kerim’de baştan sona kadar cümle halinde geçmekte ve Namaz duaları arasında ilk sırada yer alan bir duadır.

Başına besmele konulmadan ve Fatiha suresi okunmadan önce okunan, bu duanın sözcükleri, parçalar halinde Kuran-ı Kerim’de ayetler içinde bulunur.

Sübhaneke duasının ilginç olan kısmı ise, Besmelesiz olarak okunması ve Cenaze için kılınan namazlarında ‘’ve celle senâuk’’ cümlesinin eklenerek söylenmesidir.

Rivayete göre Sübhaneke duasının sözleri Hz. Adem Aleyhisselama aittir. Allah-ü Teala (Cella Celalühü) tarafından Hz. Adem peygambere öğretildiği söylenir. Hz Adem Aleyhisselama hata ile kendisine yasak edilen, cennet meyvesini yediği için Allah-ü Teala tarafından cezalandırılıp, Dünyaya gönderilir. Dünyanın, Ahiret hayatından zor olduğunu gören, Adem Aleyhisselam Allah’tan af ve özür dilemek için dua etmiştir. Allah-ü Teâlâ, Adem Aleyhisselamı  onu dünyada yalnız bırakmayıp ona yardım etmiştir.

Sübhaneke Duasının Türkçe Okunuşu: Subhânekellâhumme ve bi hamdik ve tebârakesmuk ve teâlâ cedduk (ve celle senâuk) ve lâ ilâhe ğayruk.

Sübhaneke Meali: Allahım (Cella Celalühü), Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima bu şekilde tenzih ederim, överim. Senin ismin mübarektir. Varlığın her şeyin üstündedir. Senden başka ilah yoktur.

Sübhaneke Duasının Arapça Okunuşu:

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ ﴿﴾ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ ﴿﴾ وَتَعَالَى جَدُّكَ ﴿﴾ وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ

Sübhaneke Duasının Fazileti: Allah’ü Teâlâ Meleklerine Arşı kaldırmalarını emretti. Melekler arşı kaldırırken çok zorlandı. Bu hal üzerine, Allah’ü Teâlâ; Meleklere Sübhaneke duasını okumalarını emreder. Süphaneke  duası okunduktan sonra yük hafifler.

Sübhaneke Duası Hangi Namazlarda Okunur
Her namazın ilk rekatta, iftitah tekbiri alındıktan sonra.
İkindi namazı sünnetinde, üçüncü rekata kalkınca fatiha’ dan önce.
Yatsı namazında ilk sünneti ile üçüncü rekatta fatiha’ dan önce
Teravih namazı dört rekatta bir selâm verilerek kılınırsa, üçüncü rekata kalkıldığında fatiha’ dan önce
Cenaze namazında birinci tekbirden sonra Süphaneke duası okunur.

Süphaneke İle İlgili Bilgiler: Sübhaneke sure değil bir duadır.
Duanın içinde geçen bazı bölümler bölünmeden okunur. Sübhaneke Allahümme diye ayrılarak değil, birleştirilerek okunmalıdır. Yani yazıldığı gibi. Kallahümme kelimesinin baş harfi “k” vurgu yapılarak okunur. Yine ‘’Vetebare kesmük’’ diye ayrılarak değil ‘’ve tabarekesmük’’ diye birleşik okunur.

Sübhaneke duası cenaze namazında neden farklı okunur
Duaların hepsinde kelimelerin bir anlamı bulunur, bunların farklı yerlerde okunması aynı etkiyi yapmaz. Bu sebeple “Ve Celle Senauke”nin rahmeti cenaze namazındadır.
Ölmüş kişiye, Allah’tan rahmet dilenir. Allah’ın büyüklüğü, kudreti, gücü ve rahmeti Süphaneke duası ile dile getirilir. Bundan dolayı  “ve celle senâuk’’ cümlesini kullanırken, en üstün övgüye onun layık olduğunu dile getiririz.
Cenazenin defni esnasında ''ve celle senâuk’’ kelimesinin insanın kalbine verdiği ferahlık, farklı bir yerde okunması ile de elde edilen değer gibi görülmemektedir. Bu yönden bakıldığı zaman rivayet edilen şekle uyulmasında yarar olduğu görülmektedir.

]]>
Sübhaneke Duası Oku https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-duasi-oku.html Tue, 04 Dec 2018 23:59:10 +0000 Sübhaneke Duası Oku, Sübhaneke duası Kur'an-ı Kerim'de yer almamasına rağmen, Peygamber Efendimiz (sav)'in bizlere ilettiği sünnetler arasında yer almaktadır. Dua amacıyla okunmaktadır. Namaz içerisindeki sure ve dualar A Sübhaneke Duası Oku, Sübhaneke duası Kur'an-ı Kerim'de yer almamasına rağmen, Peygamber Efendimiz (sav)'in bizlere ilettiği sünnetler arasında yer almaktadır. Dua amacıyla okunmaktadır. Namaz içerisindeki sure ve dualar Allah ile kul arasında bulunan sonsuz ve sınırsız muhabbettir; huzur dolu bir sohbettir. Sureleri ve duaları okur iken namaz kılan kimse, Allah’a kavuşma ve O’nun ile bütünleşme duygusu yaşar.

Sübhaneke duasında namaz kılan kimse, “Allah’ı övgü, şükür, hamd ve takdir ile tesbih ediyorum.’’ Dediği zaman Allah, O’na ‘Ben de seni övgü, takdir, hamd ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın arasına katıyorum. Bana dost olan ve övülmüş olan kullarım ile birlikte senin ey kulum, iki dünyada da dereceni yükseltiyorum.’ müjdesini vermektediir.

“Senin ismin ne kadar yücedir, Senin şanın ne denli büyüktür.” (Ve Tebareke’s-müke ve Teala ceddüke) dediği zaman Allah O’na ‘Senin adını ve şanını iki dünyada da maddi ve manevi alanda yücelteceğim.’ müjdesini vermektedir. Bu dilek bize Kevser Suresi’ni hatırlatmaktadır. Müşrikler Peygamber Efendimiz’e ‘Sen öleceksin. Senin şanın, adın, şöhretin seninle birlikte yok olacaktır, soyu kesik Muhammed!’ diye sataşırken Rabbi, Resulüne “Adı şanı yok olacak olan kimse Sana kin tutandır, Ey Muhammed.’’ (Kevser 108/3) diyerek O’na destek oluyordu.      

İşte biz de Rabb’imizi ‘’Senin adın ne kadar yücedir, Sen’in şanın ne kadar büyüktür.’’ diye yücelttiğimiz zamanda Kevser Suresinde Rabb’imizin Rasulü’ne verdiği müjde bizim için de geçerli olarak sayılabilecektir. Rabb’imizin şanını ve adını yüceltir iken, bizlerde iki dünyada adımızın ve şanımızın hiç unutulmadan dostların ve övülmüşlerin kervanı içerisinde ölümsüz bir kul olma şerefine sahip olabiliriz. Bir insanın namazı her iki dünyada da amel defterini kapatamayacak olan en büyük mucizedir.

Namaz kılan kişi, “Senden hariç ibadet edecek kimse yoktur.’’ (Vela ilahe ğayruk) dediği zaman kul Rabbine “Rabb’im sana ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgi, şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim sen olacaksın.’’ diye dilekte bulunur. Rabbi kulunun bu duasına karşılık ‘’Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların içerisine dostluk ve rıza makamlarına yükselteceğim.’’ “Ey huzura ermiş olan nefis, Rabb’inden razı olmuş ve razı olunmuş bir şekilde Rabb’ine dön iyi kullarım ile birlikte gir cennetime.’’ (Fecr 27-30) ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım.”der.

Sübhaneke duasının okunulduğu yerlere gelince;

 • Her bir namazın ilk rekatında ki iftitah tekbirinin hemen sonrası,
 • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rekata kalkıldığında Fatiha suresinden önce,
 • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekata kalkıldığında Fatiha suresi öncesi,
 • Teravih namazı dört rekatta bir selâm verilerek kılınıyor ise üçüncü rekata kalkıldığı vakit Fatiha’dan önce.
 • Cenaze namazının ilk tekbirinden sonra.

Sübhaneke duasını okumak ile, Allah'a olan saygımızı, sevgimizi, Allah’a olan bağlılığımızı dile getirmiş oluruz; yaratılmış olan varlıkları gözümüzde büyültmekten çok, Allah'ın övgüye en çok layık olan varlık olduğunu, çünkü diğer bütün varlıkların ancak Allah'ın yaratması ile var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluyoruz. Sübhaneke duasının okunuşunu Türkçesi ve anlamı ile birlikte belirtmemiz gerekirse; 

Sübhaneke Duası Okunuşu 

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük.

Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan noksan ve uzaksın. Seni daima bütün kusurlardan uzak tutar ve överim. Senin adın en yücedir. Varlığın her şeyin üzerindedir. Senden başka hiçbir ilah yoktur.

Sübhaneke Duası Anlamı

Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük” cümlesi ile beraber okunmaktadır.

]]>
Sübhaneke Arapça https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-arapca.html Wed, 05 Dec 2018 01:04:29 +0000 Sübhaneke Arapça, Bu ayeti Kerime'de buyuruyor ki; Sübhaneke duasının sırrı içeriğinde gizlidir. Rivayetlere göre, sübhaneke duasını oluşturan cümleler Hz. Adem (a.s.)'e aittir ve bizzat Allah'u Teala tarafından öğretilm Sübhaneke Arapça, Bu ayeti Kerime'de buyuruyor ki; Sübhaneke duasının sırrı içeriğinde gizlidir. Rivayetlere göre, sübhaneke duasını oluşturan cümleler Hz. Adem (a.s.)'e aittir ve bizzat Allah'u Teala tarafından öğretilmiştir. Sübhaneke duası, namaz surelerinin ilkidir ve malum olduğu sürece namaza başlandığı vakit, tekbirden sonra okunan ilk duadır. Yani Kur'an-ı Kerim'de geçen bir ayet değildir. Çünkü Allah'u Teala Azze ve Celle meleklere Arş'ın kaldırılmasını emretmiştir. Bu durumda melekler arşı kaldırmakta çok zorlanmıştır. Bunun üzerine de Allah'u Teala Azze ve Celle meleklerine subhaneke duasını okumalarını buyurmuştur. Bu duayı okuyan melekler, üzerinde bulunan ağırlıklarda hafiflemiştir. Namaz kılan bir kimse; Senden başka ibadet edecek yoktur. Vela ilahe Gayruk dediği zaman kul Rabbine Rabb'im ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgin ile şefkatin ve huzurun içerisinde yaşayacağım, diye niyazda bulunur. Rabbi kulunun bu niyazına karşılık olarak; Seni razı olmuş hayırlı kullar arasında dostluk ve rıza makamına erdireceğim. Ey huzura ermiş nefis Rabbi'nden razı olmuş olarak Rabbi'ne dön, iyi kullarımın arasında cennetime gir. Fecr 27-30 ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım, diye buyurmuştur. Bu duanın hikmeti ile ilgili Hz. Adem ve Havva cennette Allah'a karşı işledikleri günah üzerine Allah'ın onlara öğretmiş olduğu sübhaneke duası ile kurtulmuşlardır. Sübhaneke duası, insanoğlunun yeryüzünde ettiği ilk duasıdır. Kur'an-ı Kerim'de insanların cennete girdiği zaman Allah'a teşekkür ve şükür makamında ilk söyleyecekleri söz, bu duanın Sübhanek'allahümme olacağı anlatılır.

Sübhaneke Arapça; "Bismillahirrahmanirrahim"
 • Sübhanekellahümme ve bi hamdik
 • Ve tebarakesmük
 • Ve teala ceddük
 • Vecelle senaük
 • Ve la ilahe ğayrük
Anlamı; "Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla"
 • Ey Allah'ım! Gerçek pak olan Sen'sin
 • Ve gerçek hamd Senin'dir.
 • Senin ismin de mübarektir.
 • Senin şanın pek yücedir.
 • Varlığın her şeyden üstündür.
 • Senden başka ilah yoktur.
]]>
Sübhaneke Duaları https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-dualari.html Wed, 05 Dec 2018 18:05:30 +0000 Sübhaneke duaları, namaz dualarında okunan Sübhaneke duaları, bilindiği üzere namaza başlayınca tekbirden sonra okunulan  ilk duadır. Her hayırlı işlere Besmele ile başlanması gerektiğini biliyoruz. Bundan nedenle de namazd Sübhaneke duaları, namaz dualarında okunan Sübhaneke duaları, bilindiği üzere namaza başlayınca tekbirden sonra okunulan  ilk duadır. Her hayırlı işlere Besmele ile başlanması gerektiğini biliyoruz. Bundan nedenle de namazda Fatiha Suresini okumadan önce ilk olarak Besmele çekiyoruz. Fakat namazda Sübhaneke duaları Besmele’den bile önce yani besmelesiz okunmaktadır. Öyle ise  Besmelenin bile önüne geçen bu duayı iyi tanımamız gerekmektedir.

Sübhaneke duaları başından sonuna kadar Kur’an-ı Kerim’de tam olarak geçen bir cümle, yani bir ayet halinde bulunmamaktadır. Fakat sübhaneke dualarını oluşturan kelimeler parça parça olarak ayetler içerisinde zikredilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sübhaneke dualarını bizlere iletmiş olduğu sünnetler arasında sayılmaktadır. Yani dua maksadı ile okunur. Namazda bulunan sureler ve dualar Allah ile kul arasında sınırsız ve sonsuz muhabbettir, huzur ile dolu sohbettir. Namaz kılan bir kimse sureleri ve duaları okurken, Allah ile bütünleşme ve O'na kavuşma duygusunu yaşar.

Sübhaneke Duaları Nasıl Oluşmuştur

Sübhaneke Duaları

Rivayetlere göre Sübhaneke dualarını oluşturan cümleler Hz. Adem'e aittir. Hz. Adem'e de bizzat Allah-u Teala tarafından öğretilmiştir. Yani sübhaneke duaları Allah'ın sözüdür ancak Kur'an-ı Kerim'de geçen ayet değildir. Hz. Adem Allah’ın yasakladığı cennette ki meyveyi yeyip yeryüzüne inince, dünyanın yaşama şartları ile cennetin yaşama şartları arasında bulunan korkunç fark karşısında elbette ki zorlanmıştır. Ve de işlediği bu hatadan dolayı da tövbe etmek ve Allah’tan özür dilemek istemiştir. İşte bu  dünyada karşılaşmış olduğu bir takım zorluklar karşısında Allah'tan Yardım dilemek ve tövbe etmek üzere ellerini açıp dua etmeye başlamıştır. Rabbi de onu başıboş bırakmayarak, tabiri caizse yeryüzüne indirip ona ceza vermiş, hem de Hz. Adem'i affetmek için yine elinden tutarak yardımcı olmuştur.

Sübhaneke duaları ile namaz kılan kişi, “Allah'a övgü, hamd, takdir ve şükür içerisinde tesbih ediyorum.’’ dediğinde Rabbi, O’na ‘Ben de seni övgü, hamd, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş olan kullarımın içine katıyorum. Bana dost olan ve övülmüş kullarım ile  beraber seninde ey kulum, iki cihanda da dereceni yükseltiyorum.’ müjdesini verir.

"Senin şanın ne büyüktür, Senin adın ne yücedir." dediğinde Allah O’na Senin şanını ve adını iki cihanda da manevi ve maddi olanda yücelteceğim, müjdesini sunmaktadır. Bu niyaz bizlere Kevser Suresini hatırlatmaktadır. Müşrikler Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e "Sen öleceksin Senin şanın, adın  şöhretin Seninle beraber yok olacak, soyu kesik Muhammed!" diye sataşırken Allah-u Teala, Resulüne "Adı, şanı yok olacaktır, Sana kin tutan Ey Muhammed." (Kevser) diyerek O’na destek olmuştur.

Sübhaneke Duaları Nerelerde Okunmalı

 • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra sübhaneke duaları okunmalıdır
 • Her namazın ilk rekatında iftitah tekbirinden sonra sübhaneke duaları okunmalıdır.
 • İkindi namazının sünnetinde ve  üçüncü rekata kalkarken fatiha suresinden önce okunmalıdır.
 • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekata kalkınca fatiha suresinden hemen önce sübhaneke duaları okunmalıdır.
 • Teravih namazı dört rekatta bir selam verilerek kılınıyor ise üçüncü rekata kalkıldığı zaman yine fatihadan önce sübhaneke duaları okunmalıdır.

Sübhaneke dualarını okumakla beraber,  Allah'a olan saygımızı, sevgimizi, O'na olan bağlılığımızı dile getirmiş oluruz. Yaratılmış olan varlıkları gözümüzde büyütmekten ziyade Allah'ın övgüye en layık varlık olduğunu biliriz. Çünkü diğer bütün varlıkların ancak Allah'ın yaratması ile var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluruz.

Sübhaneke Duaları Okunuşu

Sübhanekellâhümme ve bi hamdik ve tebâre kesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük ) ve lâ ilâhe ğayrük.

<]]> Sübhaneke Türkçe https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-turkce.html Thu, 06 Dec 2018 13:38:22 +0000 Sübhaneke Türkçe, Sübhaneke Allah'a yapılan dualardan biridir. Ayet veya sure değildir. Sübhaneke yi okumadan önce tekbir getirilir. Allah-u Ekber denildikten sonra sübhaneke okunur. Namaza niyet edilip başladıktan sonra Allah-u Ekb Sübhaneke Türkçe, Sübhaneke Allah'a yapılan dualardan biridir. Ayet veya sure değildir. Sübhaneke yi okumadan önce tekbir getirilir. Allah-u Ekber denildikten sonra sübhaneke okunur. Namaza niyet edilip başladıktan sonra Allah-u Ekber deyip, Fatiha suresini okumadan önce sübhaneke duası okunur. Nasıl ki her işe başlamadan önce besmele çekiyorsak, sübhaneke den sonrada besmele çekip fatiha suresini okumalıyız. Kur'an da geçen ayetlerden önce de besmele çekmeliyiz. Sübhaneke duası besmeleden bile önce okunarak dikkatimizi çekmektedir. Öyleyse merakımızı gidermek ve nedenini öğrenmek için, Sübhanekenin anlamını ve faziletini öğrenmemiz gerekmektedir. Sübhaneke, Kur 'an da geçmez. Ama ayetler içerisinde kısım kısım zikredilir. Rivayetlere göre Sübhaneke duasını oluşturan cümleler, Hz. Adem (as)' e aittir. Ona da bizzat Allah-u Teala tarafından öğretilmiştir. Kur'an da geçmiyor ama yine de Yüce Allah (cc)'ın sözüdür. 


Hz. Adem (Aleyhisselam) cennette Allah'ın yasaklamış olduğu meyveyi yeyip de yeryüzüne inince, cennet in yaşama şartları ile dünyanın yaşama şartları arasındaki korkunç fark karşısında elbette zorlanmıştır. Ancak işlediği hatadan dolayıda Yüce Allah' dan özür dilemek, tövbe etmek istemiştir. Hem tövbe, hem de dünyada bir takım zorluklar karşısında Allah' dan yardım dilemek üzere el açıp dua etme ihtiyacı hissettiğinde, Allah onu başıboş bırakmamış, yani hem dünyaya, yeryüzüne indirip cezalandırmış, hem de affetmek için yine elinden tutmuş. Merhamet etmiş ve yardımcı olmuştur. Allah Azze ve Celle Meleklere Arşı kaldırmalarını emir ettiğinde, Melekler arşı kaldırmakta çok zorlanmışlardır. Bundan dolayı da Allah Azze ve Celle, Sübhaneke duasını okumalarını emir etmiştir. Melekler de bu duayı okuduktan sonra üzerlerinde ki o ağır yük hafiflemiştir. 

Sübhaneke TürkçeSübhaneke nin Türkçe Okunuşu; 

Allahu Ekber Sübhanekellahümme ve bi hamdik ve teberakesmük ve teala ceddük (vecelle senaük) ve la ilahe gayruk. 

Not: Parantez içine alınan (vecelle senaük) kısmı sadece cenaze namazlarında (ve teala ceddük' ten sonra) eklenerek okunur.

Anlamı; Allah en büyüktür. Allah'ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur. 

Sübhaneke Duasının faziletleri; 
 • Sübhaneke (Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim.) 
 • Allahümme (Ey Allah'ım) 
 • Ve bi hamdik (Sana hamd ederiz) 
 • Vetebera (Alidir, yücedir) 
 • Kesmük (Senin İsmin) 
 • Veteala (yine yücedir) 
 • Ceddük (Senin şanın) 
 • Velailahe (hiçbir ilah yoktur) 
 • Gayruk (Senden başka)
]]>
Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-duasi-nerelerde-okunur.html Fri, 07 Dec 2018 07:53:48 +0000 Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur, Sübhaneke duası kulun  kendini Rabb' ine  yakın hissettiği her an okunur. Sübhaneke duasını okurken kul Rabb' i ile muhabbet etmiş olur. Kul "Sübhânekellâhümme ve bi hamdik" (Allah’ım! Sen ek Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur, Sübhaneke duası kulun  kendini Rabb' ine  yakın hissettiği her an okunur. Sübhaneke duasını okurken kul Rabb' i ile muhabbet etmiş olur. Kul "Sübhânekellâhümme ve bi hamdik" (Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın) dediğinde Yarabbi Seni övgü, hamd, şükür ve takdir ile anıyorum."ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük "(Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür.) dediğinde  yaratılan her şeyin sadece Yaratan' ın yaratması ile var olduğunu; övgüye layık tek varlığın Yaradan olduğunu kendine hatırlayıp, Rabb' ine ise ikrar etmiş olur. "(ve celle senâük - Seni övmek yücedir) Bu kısım sadece cenaze namazlarında okunur.Kul  "ve lâ ilâhe ğayrük" (Senden başka ibadet edecek yoktur) dediğinde ise önünde eğilecek tek yaratıcının Allah Azimuş' şanın olduğunu, Allah'tan başkasına itaat edenin ise sapıklıkta olduğunu ikrar etmiş olur.

Sübhaneke Duası Nerelerde Okunur
Namaz kılarken Sübhaneke duasının okunduğu yerler
 • Farz, sünnet veya nafile namazların tamamında ilk rekatta iftitah tekbirinden hemen  sonra okunur.
 • İkindi namazının sünneti kılarken üçüncü rekatta ayakta ilk Sübhaneke duası okunur.
 • Yatsı namazının ilk sünnetinin üçüncü rekatında ilk Sübhaneke okunur.
 • Ramazan ayında kılınan teravih namazını kılan kişi dört rekat  olarak kılmak istiyorsa üçüncü rekatta ilk Sübhane duasını okur.
 • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra okunur.
]]>
Sübhaneke Fazileti https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-fazileti.html Fri, 07 Dec 2018 08:13:59 +0000 Sübhaneke Fazileti: Her hayırlı işe nasıl besmele ile başlıyorsak, namazda okuduğumuz duaların ilk baş olan sübhaneke duası da namaza başlayınca tekbirden sonra okunan ilk duadır. Sübhaneke duasının önce Arapç Sübhaneke Fazileti: Her hayırlı işe nasıl besmele ile başlıyorsak, namazda okuduğumuz duaların ilk baş olan sübhaneke duası da namaza başlayınca tekbirden sonra okunan ilk duadır. Sübhaneke duasının önce Arapçasını ve anlamını bilmemiz gerekmektedir. 

Arapçası: Sübhanekellahümme ve bi hamdik ve tebare kesmük ve teala ceddük (ve celle senaük ) ve la ilahe gayrük. 

Anlamı: Allah'ım! Sen noksan sıfatlardan uzak ve paksın. Seni daima böyle över ve tenzih ederim. Mübarektir senin adın. Her şeyden üstündür varlığın. Hiçbir ilah yoktur senden başka.

Namaza başlarken Fatiha suresini okumadan önce Besmele çekeriz. Dikkatinizi çekerim ki, namaza ilk başlarken okuduğumuz besmeleden bile önce sübhaneke duasıdır. Öyleyse besmelenin bile önüne geçen bu sübhaneke duasının fazileti, hikmeti ne kadar büyüktür. Sübhaneke duasını okuyarak Allahü Teala'ya olan sevgimizi, saygımızı ve ona ne derece bağlı olduğumuzu göstermenin en güzel yoludur. Sübhaneke duası Kur'an-ı Kerim'de başından sonuna kadar tam olarak geçen bir cümle bir ayet değildir. Sübhaneke duasını oluşturan cümleler parça parça ayetler içinde zikredilir ve Hz. Adem'e aittir. Hz. Adem'e sübhaneke duasını Allah u Teala bizzat kendisi öğretmiştir. Sübhaneke duası Allah u Teala'nın bizzat kendi sözüdür.  

Bir rivayete göre Hz. Adem ve Hz. Havva validemiz cennette Allah u Teala'ya karşı yaptıkları hatadan dolayı af edilmek istemişler. Bu esnada Hz. Adem ile Hz. Havva da Allah u Teala'nın onlara öğrettiği sübhaneke duası sayesinde arınmışlar, kurtulmuşlar. Sübhaneke duası yeryüzünde insanoğlunun  ilk okuduğu dualardan biridir. Bu yüzden namazda ilk önce okunan dua olmasının hikmet ve faziletlerinden birisi de budur.

Sübhaneke duası, kişinin günde 5 vakit kılmış olduğu namazlarda her namazın ilk rekatlarında İftitah tekbirinden sonra okunur. İkindi namazının sünnetinde üçüncü rekata kalkınca Fatiha'dan önce okunur. Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekata kalkınca Fatiha'dan önce okunur.Teravih namazı dört rekatta bir selam verilerek  kılınıyorsa eğer, üçüncü rekata kalkıldığı zaman Fatiha'dan önce okunur. Cenaze namazında birinci tekbirden hemen sonra Sübhaneke duası okunur.

Nefis ve şeytana karşı namaz kılacak bir kişi nefsine ve vesveseye yenik düşeceği zaman, işte sübhaneke duası bu devrede Elmas bir kılıç misali, ejderhalaşmış, ibadetin samimiyetini, ibadet ruhunu yutmaya çalışan bu fitnenin başını gövdesinden ayırarak ibadetin feyzini, ihlas ve faziletini korumuş olur. Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasındaki sınırsız muhabbet ve huzur dolu bir sohbettir. Namaz kılan kişi namazda okuduğu sure ve dualarla Allah'a kavuşma duygusunu yaşar.     

Kur'an-ı Kerimde insanların cennete girince Allah u Teala'ya şükür ve teşekkür olarak  ilk söyleyecekleri dua  Sübhanek'allahümme olacağı anlatılır. İnşallah bizlerde bu sevaba nail olan ümmetlerden oluruz. AMİN

]]>
Sübhaneke Anlamı https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-anlami.html Sat, 08 Dec 2018 02:49:37 +0000 Sübhaneke anlamı, Allah'ım Sen bütün kusurlardan temiz ve uzaksın. Seni her zaman böyle kusursuz kabul eder, yüceliğini daima dile getiririm. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden daha üstündür. Senden başk Sübhaneke anlamı, Allah'ım Sen bütün kusurlardan temiz ve uzaksın. Seni her zaman böyle kusursuz kabul eder, yüceliğini daima dile getiririm. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden daha üstündür. Senden başka bir tanrı yoktur, demektir.

Sübhaneke duası

"Sübhaneke'llahümme ve bihamdike. Ve tebarekesmüke. Ve teala ceddüke. [Ve celle senaük] Vela ilahe ğayruk." Duanın içindeki parantez içinde bulunan "Ve celle senaük" sadece cenaze namazında okunur. Bu duayı okumakla Allah'a olan saygımızı ve sevgimizi belirtiriz. Ona olan bağlılığımız, Allah'ın övgüye değer olduğunu söyleriz. Bütün varlıkların Allah tarafından var edildiğinin farkına varılmış olur.

Sübhaneke Anlamı

Sübhaneke duasının okunduğu yerler

 • Her namazdaki ilk rekatta iftitah tekbiri sonrasında okunur.
 • İkindi namazının sünnetinde, üçüncü rekâtta Fatiha süresinden önce okunur.
 • Yatsı namazının ilk sünnetinde, üçüncü rekatta Fatiha suresinden önce okunur.
 • Teravih namazı dört rekâtta kılındığında, üçüncü rekate kalkıldığında, Fatiha suresinden önce okunur.
 • Cenaze namazının birinci tekbiri sonrasında okunur. 

Her işin başında besmele çekerek başlamak, o işin hayırlı olmasına vesile olmaktadır. Fatiha suresi bile okunmadan besmele çekilmektedir. Namazda Sübhaneke duası okunurken, besmele çekmeye gerek olmamaktadır. Yani bu dua besmelenin bile önüne geçmektedir. u duanın içinde bulunan kelimeler Kuran'ı Kerim'in içinde bir bütün halinde yer almaz. Kuran'da parça parça yer alır. Bunlar Allah tarafından öğretilmiş, Hz Adem'e ait olan sözlerdir. Bu bir ayet olmasa da, Allah'ın sözleri olduğu kesindir. Sübhaneke Arapçada kelime anlamı itibarıyla, tesbih ederim demektir. Yani "Ya Rabbi ben seni tesbih ederim." anlamına gelmektedir.

]]>
Sübhaneke Oku https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-oku.html Sat, 08 Dec 2018 10:04:25 +0000 Sübhaneke, Namaz dualarının başında yer alır.Sübhanekellehümme ve bi hamdik ve tebarekesmük ve teala ceddük ( ve celle senaük) ve la ilahe gayrük. Sübhaneke, Namaz dualarının başında yer alır.

Sübhanekellehümme ve bi hamdik ve tebarekesmük ve teala ceddük ( ve celle senaük) ve la ilahe gayrük.

Sübhaneke Oku]]>
Sübhaneke İniş Sebebi https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-inis-sebebi.html Sat, 08 Dec 2018 17:01:23 +0000 Sübhaneke İniş Sebebi, Hz. Adem (AS) cennette Allah'ın yasakladığı meyveyi yedikten sonra yeryüzüne inince, cennetin yaşama şartları ile dünyanın yaşama şartları arasındaki inanılmaz farkı görünce dünya ya Sübhaneke İniş Sebebi, Hz. Adem (AS) cennette Allah'ın yasakladığı meyveyi yedikten sonra yeryüzüne inince, cennetin yaşama şartları ile dünyanın yaşama şartları arasındaki inanılmaz farkı görünce dünya yaşamında oldukça zorlanmıştır. Bunun üzerine işlediği günahtan ötürü Allah'tan özür dilemek, tövbe etmek istemiştir. İşte hem dünyadaki zorluklar karşısında Allah'tan yardım dilemek hem de tövbe etmek için ellerini açıp dua etme ihtiyacı hissedince, Allah onu başıboş bırakmamış, merhamet etmiş elinden tutmuş Sübhaneke duasını öğretmiştir.

Sübhaneke duası, namaz sürelerinin ilkidir ve malum olduğu üzere namaza başlayınca tekbirden sonra okuduğumuz ilk duadır. Her hayırlı işe başlamadan önce besmele çekeriz ve namazda Fatiha Suresi'ni de okumadan önce besmele çekeriz. Fakat namazda Sübhaneke duası Besmeleden bile önce okunmaktadır. Demek ki Besmelenin bile önüne geçen bu duayı çok iyi tanımamız ve bilmemiz gerekmektedir. 

Hz. Adem ve Havva cennette Allah'a karşı işledikleri günahtan yine Allah'ın onlara öğretmiş olduğu Sübhaneke duası sayesinde arınmıştır ve kurtulmuşlardır. Öyleyse bu dua insanoğlunun yeryüzünde ettiği ilk duadır ve belki de namazda ilk okunan dua olmasının hikmeti de budur. Kur'an-ı Kerim'de Sübhaneke duası tam olarak geçen bir ayet değildir fakat duayı oluşturan kelimeler parça parça ayetler içerisinde zikredilir. Yine Kur'an-ı Kerim'de insanların cennete girince Allah'a teşekkür ve şükür makamında ilk söyleyecekleri söz bu duanın "Sübhanek'allahümme" olacağı anlatılır. Demek ki cennetten çıkan Adem (AS)'ın ilk sözü Sübhaneke olduğu gibi cennete giren insanların da ilk sözü Sübhaneke olacaktır. Sübhaneke duası cennetin anahtarı mübarek bir duadır.

Sübhaneke Duasının okunuşu:

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve Teâlâ ceddük (ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük.

 • Cenaze namazlarında parantez içindeki "Ve celle senâük" cümlesi ile birlikte okunur.

Anlamı:

Ey Allah'ım! Sen noksan sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Sübhaneke duasının okunduğu yerler:

 • Bütün namazların ilk rek'atinde Fatiha Suresinden önce okunur.
 •  Cenaze namazında "Ve celle senâük" ayeti ile birlikte birinci tekbirden sonra okunur.
 • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce okunur.
 • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce okunur.
 • Teravih namazında ise dört rek'atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek'ate kalkıldığı zaman fatihadan önce okunur. 
 • Sübhaneke duasını okumakla Allah'a olan bağlılığımızı ve O'na olan sevgimizi dile getirmiş oluruz. Yaratılmış varlıkları gözümüzde büyütmektense Allah'ın övgüye en layık varlık olduğunu ve diğer bütün varlıkların sadece Allah'ın yaratmasıyla var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluruz.

   

  ]]>
  Sübhaneke Meali https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke-meali.html Sun, 09 Dec 2018 06:55:54 +0000 ''Ey Allah'ım! Sen, eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Sana hamd ve övgüde bulunurum. Senin kutsal ismin mübarektir. Senin azamet ve celalin pek yüksektir. (Senin övgün yüce oldu.) Senden başka hiçbir hak ve ilah yoktur.'' Sübhaneke https://www.subhaneke.gen.tr/subhaneke.html Sun, 09 Dec 2018 19:44:02 +0000 Subhaneke duası Kur'an-ı Kerim'de bulunmadığı halde Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in bizlere ilettiği sünnetler arasında sayılmaktadır. Dua maksadıyla okunur. Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasında sonsuz ve sınırsız muhabb Subhaneke duası Kur'an-ı Kerim'de bulunmadığı halde Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in bizlere ilettiği sünnetler arasında sayılmaktadır. Dua maksadıyla okunur. Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasında sonsuz ve sınırsız muhabbettir; huzurla dolu sohbettir. Sure ve duaları okurken namaz kılan kişi, Allah’a kavuşma ve O’nunla bütünleşme duygusunu yaşar.

  Sübhaneke duasında namaz kılan kişi, “Allah’ı hamd, övgü, şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum.’’ dediğinde Rabbi, O’na ‘Ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum. Bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin ey kulum, iki cihanda dereceni yükseltiyorum.’ müjdesini verir.

  “Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür.’’(Ve Tebareke’s-müke ve Teala ceddüke) dediğinde Rabbi O’na ‘Senin adını ve şanını iki cihanda maddi ve manevi alanda yücelteceğim.müjdesini sunar. Bu niyaz bize Kevser Suresi’ni hatırlatır. Müşrikler Peygamber Efendimiz’e ‘Sen öleceksin Senin adın, şanın şöhretin Seninle beraber yok olacak, soyu kesik Muhammed!’ diye sataşırken Rabbi, Resulüne “Adı şanı yok olacak ‘Sana kin tutandır, Ey Muhammed.’’ (Kevser 108/3) diyerek O’na destek oluyordu.      

  İşte biz de Rabb’imizi ‘’Senin adın ne yücedir, Sen’in şanın ne büyüktür.’’ diye yücelttiğimizde Kevser Suresinde Rabb’imizin Rasulü’ne verdiği müjde bizim için de geçerli olabilecektir. Rabb’imizin adını ve şanını yüceltirken bizler de iki cihanda adımızın şanımızın hiç unutulmayıp dostlar ve övülmüşler kervanında ölümsüz bir kul olma şerefine nail oluyoruz. Bir insanın namazı iki cihanda amel defterini kapatmayacak en büyük mucizedir.

  Sübhaneke
   Namaz kılan insan, “Senden başka ibadet edecek yoktur.’’ (Vela ilahe ğayruk) dediğinde kul Rabbine “Rabb’im ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgi, şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim Sensin.’’ diye niyazda bulunmaktadır. Rabbi kulunun bu niyazına karşılık ‘’Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların arasında dostluk ve rıza makamına erdireceğim.’’ “Ey huzura ermiş nefis Rabb’inden razı olmuş ve razı olunmuş olarak Rabb’ine dön iyi kullarımın arasında gir cennetime.’’ (Fecr 27-30) ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım.” der.

  Subhaneke duasının nerelerde okunduğuna gelince;
  • Her namazın ilk rek'atinde iftitah tekbirinden sonra,
  • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce,
  • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce,
  • Teravih namazı dört rek'atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek'ate kalkıldığı zaman fatihadan önce.
  • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra.
  Sübhaneke duasını okumakla, Allah'a olan sevgimizi, saygımızı, O'na olan bağlılığımızı dile getirmiş olur; yaratılmış varlıkları gözümüzde büyütmekten çok Allah'ın övgüye en layık varlık olduğunu, çünkü diğer bütün varlıkların ancak Allah'ın yaratmasıyla var olabildiklerini kendimize hatırlatmış oluruz. Subhaneke duasının okunuşunu Türkçe ve Anlamıyla birlikte belirtmemiz gerekirse; 

  Sübhaneke Okunuşu
  Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük *) ve lâ ilâhe ğayrük.

  Sübhaneke Anlamı
  Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

  * Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük” cümlesi ile beraber okunur
  ]]>